menu
QAmmunity.org
Answers by Bill Paetzke
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Bill Paetzke
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Bill Paetzke
Filter
User Bill Paetzke
Recent activity
All questions
All answers
Each day at lunchtime, at least 53 people buy food from a food truck. Using the variable p, an inequality that represents that situation is .
answered
Mar 4, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
25.4k
views
How to make 36/80 as a fraction but In the simplest form
answered
Sep 27, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
49.5k
views
Sara is an American national working as an expatriate for a MNE in Turkey. Her contract was for two years, but she decided to repatriate after only six months. Which of the following is a likely reason
answered
Sep 25, 2020
Business
high-school
7
votes
228k
views
A 2-pound bottle of barbecue sauce costs $22.40. What is the price per ounce
answered
Sep 11, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
24.7k
views
Suppose you want a snack after taking this exam—a Pan Pizza from Dominos, which is located across the street from your College of Business classroom. Unfortunately, you forgot your wallet in the haste
answered
Aug 25, 2020
Social Studies
high-school
1
vote
41.2k
views
Find the value of x.
answered
Aug 21, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
91.0k
views
Now, therefore I, Abraham Lincoln, Presiden t of the United States, by virtue of the power in me vested as Commander-in-Chief, of the Army and Navy of the United States in time of actual armed rebellion
answered
Dec 14, 2019
English
high-school
6
votes
206k
views
Read the scenario, and then answer the question that follows. A manager wants to hire a new technician for the help desk that typically assists clients with simple computer problems over the phone. Who
answered
Dec 10, 2019
Computers and Technology
middle-school
3
votes
93.5k
views
Homer and bart plan to buy one computer for 499.00 strictly for gaming purposes. Games cost 49.99 each. define each variable and write an algebraic expression to describe how much they will spend before
answered
Oct 23, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
212k
views
HELPPPPPPPPP 15 POINTS How did the expansion of railroads in Minnesota impact the state’s population growth?
answered
Sep 29, 2019
History
high-school
6
votes
127k
views
Solve for x: 3x 2 - 10 = 2
answered
Jul 31, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
48.0k
views
44,893 40,000 is ten times greater than
answered
Mar 31, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
105k
views
When water freezes, it contracts or expands
answered
Mar 29, 2019
Biology
middle-school
6
votes
10.0k
views
People who lived in the rain forest of the Yucatán Peninsula
answered
Mar 19, 2019
History
high-school
3
votes
192k
views
Which of the following is more inclusive than family? genus class species all of the above
answered
Jun 3, 2018
Biology
high-school
7
votes
153k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.3m
questions
8.3m
answers
Search QAmmunity.org