24.7k views
0 votes
A 2-pound bottle of barbecue sauce costs $22.40. What is the price per ounce

1 Answer

4 votes

Answer:

The answer is $0.69. This is because there are 32 ounces in the bottle, and $22.08/32=0.69, or $0.69.

Explanation:

User Bill Paetzke
by
6.2k points