menu
QAmmunity.org
Questions by Basse
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Basse
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Basse
Filter
User Basse
Recent activity
All questions
All answers
Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds
asked
Nov 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
34.0k
views
True or false: The particles in all materials are in constant, regular motion.
asked
Apr 15, 2023
Biology
high-school
1
answer
3
votes
6.0k
views
Write an equation to represent the following description. Thirteen more than five times a number is – 3.
asked
Mar 5, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
104k
views
Can anyone please help me do 13 and 14 please
asked
Sep 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
13
votes
120k
views
Help please ty! Andrew can run the forty yard dash in 1/2 the time that Brett can. If the sum of the two boys' times is 16.2 seconds, how many seconds does it take Brett to run the forty yard dash? Please
asked
Sep 3, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
127k
views
48 oz of trail mix costs $8.16. What is the cost per ounce?
asked
Aug 4, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
85.9k
views
What is not true about enzymes? A. Enzymes are transformed into new molecules after a reaction. B. Enzymes control the rate and site of chemical reactions. C. Enzymes assist in the digestion, growth, and
asked
Jun 28, 2022
Biology
high-school
1
answer
5
votes
22.3k
views
Solve. 4(y + 4) = 32
asked
May 26, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
182k
views
Which of the following equations have infinitely many solutions? Choose all answers that apply A 76x+ 76 = -76x+76 B -76x+76=-76x+76 C 76x + 76 = 76x +76 D -76x + 76x +76
asked
May 17, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
110k
views
4a2 - 1 c) 2а – За – 2
asked
Apr 16, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
235k
views
If you measure 0.7 V across a diode, the diode is probably made of
asked
Apr 5, 2021
Engineering
college
1
answer
5
votes
110k
views
There are three consumers in the market for playing cards: Don, John, and Ron. At a price of $2 per pack, the quantities demanded by each are 3 packs, 2 packs, and 1 pack, respectively. At a price of $1.
asked
Apr 1, 2021
Business
high-school
1
answer
0
votes
123k
views
What is the single most important factor that led to the failure of the Schlieffen Plan.
asked
Feb 1, 2021
History
high-school
2
answers
3
votes
227k
views
Using the notation "y =" corresponds to which of the following?
asked
Jan 5, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
131k
views
Which of the following terms describes glucose? A) disaccharide B) monosaccharide C) nucleic acid D) protein
asked
Apr 22, 2020
Biology
middle-school
1
answer
1
vote
205k
views
Just tell which type of graph to use Jeremy asked each of his classmates how much exercise they got in a given day. Create a graph that best displays the results of Jeremy’s survey. THE PURPLE ONE Create
asked
Apr 1, 2020
Mathematics
college
1
answer
5
votes
12.5k
views
All of the following have the same value except _____. 9 - 6 9 + (-6) -6 - (-9) 6 - 9
asked
Jan 28, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
45.9k
views
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
asked
Aug 7, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
39.7k
views
Establishment's liquor license was revoked because of service to minors what liability was involved
asked
Jun 11, 2019
Business
middle-school
1
answer
2
votes
159k
views
Solve equation for x X2 - 4x + 29 = 0
asked
May 18, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
138k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org