menu
QAmmunity.org
Questions by Aspian
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Aspian
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Aspian
Filter
User Aspian
Recent activity
All questions
All answers
Use point-slope form to write the equation of a line that passes through the point (-13,-19) with slope 7/6.
asked
Nov 23, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
134k
views
\textbf{Can someone help me with this question ?} \texttt{Note : you have to use vector method,} \texttt{no use determinants, or Area of Triangle = 0} \textsf{If points with given position vectors are}
asked
Jul 20, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
10
votes
100k
views
A variable takes only two distinct values a and b, each with equal frequency. Find the second and third central moments.
asked
Jun 3, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
45.8k
views
Match the trigonometry formula to its correct ratio. Reduce the ratio if necessary.
asked
Feb 11, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
24
votes
151k
views
HELP ASAP! I HAVE 35 MINUTES UNTIL THE DEADLINE!!!
asked
Sep 6, 2022
History
high-school
1
answer
1
vote
68.8k
views
How would I mix the chemicals​
asked
Aug 14, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
21
votes
154k
views
Which area of Europe was fought over because its iron and coal deposits were important to industrailization?
asked
Jul 8, 2022
History
high-school
1
answer
2
votes
175k
views
A container is filled with oxygen gas, and the pressure of oxygen gas is 0.760 atm. What is this pressure in Pa?
asked
Jun 5, 2022
Chemistry
college
1
answer
5
votes
222k
views
Can someone PLEASE help me with this!
asked
Apr 16, 2022
English
high-school
1
answer
6
votes
38.2k
views
Which of the following activities might you do while re-reading a poem? A) read the poem aloud B) look for images C) Notice the rhyme and Meter or Rhythm D) all of the above
asked
Apr 9, 2022
English
college
1
answer
3
votes
65.9k
views
Write a 500 word essay that talks about why the park is your favorite place
asked
Mar 28, 2022
English
college
1
answer
10
votes
90.8k
views
Explicit formula for 1,5,3,6,12
asked
Mar 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
196k
views
Metonymy is best defined as a figured of speech in which
asked
Mar 2, 2022
English
high-school
1
answer
5
votes
33.1k
views
Mr. Lewis bought 650 shares of stocks in Garrett Corp. the previous year at a price of $19 per share. The market price has now risen to $25 per share. This result indicates that Mr. Lewis could receive
asked
Sep 8, 2021
Business
high-school
1
answer
1
vote
86.7k
views
A clearly marked __________________ helps responders efficiently treat survivors. A. Fence B. Map C. CERT command post D. Medical treatment area
asked
May 28, 2021
Health
high-school
2
answers
3
votes
190k
views
Which do you think uses a wide range of color variants and shades explain briefly​
asked
Apr 15, 2021
Arts
high-school
1
answer
4
votes
152k
views
Which waves can travel though space
asked
Feb 17, 2021
Physics
high-school
1
answer
0
votes
89.5k
views
Daniel bought 5 packs of crayons for $15.25. What is the cost of each pack if all packs cost the same?
asked
Jan 13, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
18.2k
views
I had $5.00. Mom gave me $10.00 while my Dad gave me $30.00. My aunt and Uncle gave me $100.00. I had another $5.00. How much money did I really have.
asked
Jan 8, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
3.7k
views
The image was most likely created to appeal to which audience
asked
Nov 15, 2020
History
middle-school
1
answer
3
votes
130k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org