menu
QAmmunity.org
Questions by Alex North
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Alex North
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Alex North
Filter
User Alex North
Recent activity
All questions
All answers
Which equation is true? Explain your answer.
asked
Jul 3, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
12
votes
154k
views
May I need help with plotting. I have tried may ways but I still could not get the correct answers or plot the graph right.
asked
Jun 2, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
106k
views
Can a runner's average speed be different from her average velocity?
asked
Feb 3, 2023
Physics
college
1
answer
8
votes
8.2k
views
Write the coordinates of the vertices after a rotation 270° counterclockwise around the origin.
asked
Jan 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
12
votes
86.6k
views
Calculate the charge that flows through the cell in 1 minute. Each filament lamp has a power of 3 W and a resistance of 12 Ω
asked
Oct 17, 2022
Physics
high-school
1
answer
19
votes
206k
views
Find the measure of angle b
asked
Aug 11, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
233k
views
What is the slope of the line that passes through the points (8, 2) and (9,3)? Write your answer in simplest form.
asked
May 22, 2022
Mathematics
college
1
answer
9
votes
213k
views
Abbey's class is made up of 21 students--11 girls and 10 boys. What is the ratio of girls to boys? A. 10 : 11 B. 11 : 10 C. 11 : 21 D. 21 : 11
asked
Apr 14, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
80.1k
views
33. What does the word luxury mean as used in "Let Them Eat Bananas"? A something that people need B something that is difficult to buy Csomething that is necessary for comfort D something that is expensive
asked
Jan 25, 2022
English
college
1
answer
8
votes
91.3k
views
Could you guys possibly help me???
asked
Jan 11, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
75.8k
views
Question 20 What is the Element of Art that indicates the surface quality as being rough, smooth, scaley, furry etc.?
asked
Dec 1, 2021
Arts
high-school
2
answers
5
votes
119k
views
The current United States government was established in 1776. True False
asked
Nov 28, 2021
History
middle-school
1
answer
0
votes
70.5k
views
How do you solve this problem in the photo?
asked
Nov 25, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
118k
views
Mrs. Lee asked, "Why has he sold his house?" to indirect speech
asked
Nov 21, 2021
English
high-school
1
answer
2
votes
134k
views
What do time zones depend on? What's the time in your region/country?
asked
Sep 7, 2021
Geography
high-school
1
answer
1
vote
126k
views
A 9-kilogram bag of sugar cost $27.54. what is the unit price ?
asked
Aug 26, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
61.8k
views
Let A = {1, 2, 3, 4, 5} and B = {2, 4}. What is A ∩ B? (1 point) Question 1 options: 1) {2, 4} 2) {1, 2, 3} 3) {1, 2, 3, 4} 4) {1, 2, 3, 4, 5}
asked
Apr 17, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
73.8k
views
From the beginning of the novel, Twain makes it clear that Huck is a boy who comes from the lowest levels of white society. His father is a drunk and a ruffian who is gone for months on end. Huck himself
asked
Apr 13, 2021
English
high-school
1
answer
0
votes
18.2k
views
If a company has a required rate of return of 15%, should the following project be accepted based on these expected cash flows below?Year 0 1 2 3 4 5 6 Cash Flow (274,000) 68,000 73,000 76,500 78,000 82,
asked
Mar 22, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
73.0k
views
Kaylee has already prepared 3 kilograms of dough and will continue preparing 8 kilograms of dough every hour. How many hours did Kaylee work if she prepared 35 kilograms of dough?
asked
Jan 15, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
188k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org