menu
QAmmunity.org
Recent activity by Alastair Irvine
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Alastair Irvine
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Alastair Irvine
Filter
User Alastair Irvine
Recent activity
All questions
All answers
Wich is closest to the volume of the cone in cubic feet?
asked
Dec 25, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
15.8k
views
What are all living things composed of? one or more cells O only one cell at least a trillion cells O at least 100 cells
answered
Nov 19, 2023
Biology
high-school
2
answers
197k
views
Table 1 shows the financial position of the Smithville Bank once $4893.00 has been deposited. Assume that the required reserve ratio is 5.00% . The bank manager decides to lend Billy Bob Smith all of the
asked
Oct 18, 2023
Social Studies
college
1
answer
159k
views
I think i know it but i’m not sure
answered
Sep 15, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
82.2k
views
Paper clips and other objects that contain iron can become temporary magnets. True or false?
answered
Aug 24, 2023
Physics
college
1
answer
94.2k
views
I need it now a reflection across the y-axis followed by a reflection across the x-axis maps parallelogram ABCD onto parallelogram A'B'C'D'. Select all of the true statements.
asked
Aug 13, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
149k
views
Please Help!!!! Hurry!!!
answered
Aug 9, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
207k
views
2. Which word matches this definition? the state of being wealthy or having good fortune O immunity O sovereignty O prosperity O disenfranchisement
answered
Aug 1, 2023
English
high-school
2
answers
215k
views
Muffins are sold in packages of 18 and cost $27 per package. Each of 6 friends gets an equal share of muffins from p packages of muffins. Write an expression to represent how much each friend must pay.
answered
May 8, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
18.6k
views
The cost of two pounds of cherries is $8.58. What is the unit rate that describes the cost per pound of cherries?
asked
Dec 8, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
123k
views
The cost of two pounds of cherries is $8.58. What is the unit rate that describes the cost per pound of cherries?
asked
Dec 8, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
123k
views
The cost of two pounds of cherries is $8.58. What is the unit rate that describes the cost per pound of cherries?
asked
Dec 8, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
123k
views
Can somebody help me please:( Sentence for obdurate
asked
Nov 28, 2022
English
high-school
1
answer
58.9k
views
There plz help me plzzzz I have 3 questions left I will make another question okay?
asked
Sep 26, 2022
History
high-school
1
answer
153k
views
Which places are expressed by thematic map
answered
Sep 8, 2022
Geography
high-school
1
answer
208k
views
Help if u understand for a b c
asked
Aug 2, 2022
Physics
high-school
1
answer
5.4k
views
What was the Mexican American's point of view of the cause of the Zoot Suit Riots
answered
Jul 22, 2022
History
high-school
1
answer
88.2k
views
Suppose a wall divides a playground, and twenty balls lie on the ground on the east side, while forty balls lie on the west side. If a child on the east side of the wall always tosses a ball over the wall
asked
Jun 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
12.7k
views
Sam has saved 140 sand dollars and wants to give them away equally to n friends. Write an expression to show how many sand dollars each of Sam's friends will receive.
answered
May 24, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
118k
views
A sweater is marked down 20% off the original price. The original price was 33.50. What is the sale price of the sweater after marked down
asked
Apr 14, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
63.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org