menu
QAmmunity.org
Answers by Alan Han
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Alan Han
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Alan Han
Filter
User Alan Han
Recent activity
All questions
All answers
GET 70 POINTS FOR ANSWERING THIS RIGHT AWAY Simplify: 4(5y+9)
answered
Dec 28, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
45.6k
views
A dance studio charges $17 for the first ballet class a dancer takes and $11 for each class after that. what are the first four terms of an arithmetic sequence in which an is the total amount a dancer
answered
Aug 21, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
205k
views
What did the Missouri Compromise of 1820 do? A. It took lands from Mexico in the Southwest. B. It made slavery illegal in new states north of the 36th parallel. C. It abolished slavery in Mexico. D. It
answered
Aug 19, 2023
Social Studies
college
9
votes
37.3k
views
Five candy bars cost $6.57. The cost of each candy bar is the same. What is the cost of each candy bar rounded to the nearest cent
answered
Jan 25, 2023
Mathematics
high-school
10
votes
68.5k
views
What is the slope of the line?
answered
Dec 22, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
221k
views
Which idea associated with relative dating helped inspire Charles Darwin's work on evolution?
answered
Sep 27, 2022
Biology
high-school
6
votes
133k
views
Why is it essential to have basic information about the foreign employment
answered
Sep 26, 2022
Social Studies
high-school
2
votes
225k
views
3 What is the value of x in the equation g x=-457 -75 -27 27 0 75
answered
Aug 10, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
25.2k
views
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
answered
Jun 29, 2022
Chemistry
college
4
votes
203k
views
How does biological age differ from chronological age?
answered
Apr 2, 2022
English
college
3
votes
23.4k
views
Solve each given equation and show your work. Tell whether each equation has one solution, an infinite number of solutions, or no solution. Explain your answers. (A) 2x 4(x-1) = 2 4x (B) 25- x = 15 - (3x
answered
Feb 17, 2022
Mathematics
college
4
votes
146k
views
If 4 sweaters cost $51.40, how much would 8 sweaters cost?
answered
Jan 30, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
62.6k
views
Is this sentence simple,compound,complex or compound-complex: Humans breath in before they dive underwater, but harbor seals exhale and then use stored oxygen for breathing
answered
Jan 29, 2022
English
high-school
6
votes
75.0k
views
What is 1/3 cups divided by 4
answered
Nov 15, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
104k
views
In the story, we are told that Mr. Mead is fixed by the light of the police car “like a museum specimen, needle thrust through chest.” Write a paragraph explaining how this phrase reflects the police car’s
answered
Nov 1, 2021
English
high-school
5
votes
86.7k
views
Desperado Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows: Average Cost per Unit Direct materials
answered
Aug 14, 2021
Business
college
3
votes
210k
views
PLEASE HELP What was the purpose of Barbara Jordan’s speech? A. to explain a problem with the wording of the Constitution B. to show that Congress was at work C. to explain the reason for an inquiry D.
answered
May 19, 2021
English
high-school
6
votes
219k
views
Twenty-two minus the product of seven and y, equals 1
answered
Apr 25, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
97.3k
views
How are the economic desions made?
answered
Apr 15, 2021
Social Studies
middle-school
5
votes
63.3k
views
PLS ANSWER THIS. its 10 points
answered
Apr 1, 2021
Mathematics
college
4
votes
231k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org