180k views
0 votes
6

Julie bought a 5-lb bag of potatoes for
$2.70. The bag contained 10 potatoes.
If each potato weighs and costs about
the same, which is the most reasonable
estimate of the unit rate per potato?
A $0.27
C $2.70
B $0.50
D $3.70

6 Julie bought a 5-lb bag of potatoes for $2.70. The bag contained 10 potatoes. If-example-1

1 Answer

1 vote

Answer: a

Explanation:

multiply each answer by 10

User Victor Bogoslavsky
by
4.7k points