135k views
14 votes
A store sells 4 cans of nuts for ​$9. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts ​?

User Lawchit
by
8.4k points

2 Answers

7 votes
Answer $15.75

$9 divided by 4 cans = $2.25 per can
Multiply $2.25 x 7 cans = $15.75
User Longbkit
by
8.4k points
8 votes

Answer: $15.75

Explanation:

First, we will find the unit price for one can of nuts by dividing. Let n be one can of nuts.

4n = $9

n =
(\$9)/(4)

n = $2.25

Now, we will multiply this unit price by 7 to find the cost for 7 cans.

$2.25 * 7 = $15.75

User Zrubenst
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories