Answer: $15.75
Explanation:
First, we will find the unit price for one can of nuts by dividing. Let n be one can of nuts.
4n = $9
n =
n = $2.25
Now, we will multiply this unit price by 7 to find the cost for 7 cans.
$2.25 * 7 = $15.75
7.8m questions
10.5m answers