92.9k views
3 votes
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $55.68. What is the price per cup?

2 Answers

2 votes
$1.16
1 cup = 16 cups
16 x 3 = 48
55.68/48 = $1.16
$1.16 per cup
User D G
by
4.0k points
4 votes

Answer:

the price per cup is $4.64

Explanation:

so 1 gallon is 4 cups and so what you do is 4×3=12 then divide 12 to $55.68 and you'll get $4.64 and if you wanna double check just do $4.64×12 then divide 12 by 3 and you'll get 4 cups that which equal a gallon

User Sanderd
by
4.5k points