34.6k views
3 votes
Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

1 Answer

4 votes
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
User Pujan Shah
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories