34.6k views
3 votes
Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

1 Answer

4 votes
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
User Pujan Shah
by
5.7k points