menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.37. What is the unit price of the pairs of gloves? a 6.91 b 6.79 c 3.40 d 61.11
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.37. What is the unit price of the pairs of gloves? a 6.91 b 6.79 c 3.40 d 61.11
asked
May 19, 2021
180k
views
2
votes
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.37. What is the unit price of the pairs of gloves?
a
6.91
b
6.79
c
3.40
d
61.11
Mathematics
high-school
Eduardohl
asked
by
Eduardohl
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
B
Explanation:
Will Madison
answered
May 21, 2021
by
Will Madison
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer: 6.79
Explanation:
Johann Hagerer
answered
May 24, 2021
by
Johann Hagerer
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 10, 2024
124k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $50.34 what is the unit price of the pairs of gloves
AdriSolid
asked
Nov 10, 2024
by
AdriSolid
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
124k
views
asked
Dec 27, 2024
178k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $34.14. What is the unit price of the pairs of gloves ?
Redmonty
asked
Dec 27, 2024
by
Redmonty
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
178k
views
asked
Mar 11, 2024
222k
views
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.07. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.?"
DIANGELISJ
asked
Mar 11, 2024
by
DIANGELISJ
6.8k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
222k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org