menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.37. What is the unit price of the pairs of gloves? a 6.91 b 6.79 c 3.40 d 61.11
asked
May 19, 2021
180k
views
2
votes
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.37. What is the unit price of the pairs of gloves?
a
6.91
b
6.79
c
3.40
d
61.11
Mathematics
high-school
Eduardohl
asked
by
Eduardohl
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
B
Explanation:
Will Madison
answered
May 21, 2021
by
Will Madison
4.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer: 6.79
Explanation:
Johann Hagerer
answered
May 24, 2021
by
Johann Hagerer
4.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org