172k views
1 vote
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

a
$8 per pound
b
$5 per pound
c
$35 per pound
d
$0.125 per pound

2 Answers

4 votes
8$ per pound because 40 divided by 5 is 8
User Aviv Carmi
by
5.4k points
4 votes

Answer:

$8 per pound

Explanation:

40 ÷ 5 = 8

$40 per 5 pound= 8

$8 per 1 pound = 8

User Albin Antony
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.