17.1k views
3 votes
Three pounds of bananas weigh $1.89. How much is it for 5 lbs of bananas

1 Answer

5 votes

Answer:

The correct answer is $3.15

Explanation:

To find the answer you do $1.89 divided by 3 to find the unit rate,which is 63 cents. Then you do 5 times 63 cents to equal $3.15.

HAVE A GOOD DAY!

User Kunal Gupta
by
5.5k points