195k views
2 votes
A grocery store sells a bag of 3 oranges for $1.71. How much does one orange cost?

User Randomal
by
5.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

57 cents

Explanation:

divide the amount of money by the amount of oranges to find the amount each of them are. so if each of them are 57 then 1 is 57.

User Simon Thomsen
by
5.1k points
4 votes

Answer: 57 cents each

User Asi Givati
by
5.1k points