31.1k views
0 votes
7. Jose's mother is trying to decide whether or not she should buy a 12 ounce package of coffee on

sale for $7.50 or the same coffee for $9.00 per pound. Which is the better buy?
(10 Points)
Enter your answer
8. In question 7 what is the price per ounce for the $9.00 coffee?
(10 Points)
Enter your answer


Pls help :/

1 Answer

0 votes

Answer:

7. She should choose the $9 coffe because its cheaper per ounce.

9. 57 cents

Explanation:

$7.50/12 ounces = 63 cents

$9/16 ounces = 57 cents

User Toch
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.