menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
It costs $42 for 7 staplers. what is the unit rate for the stapler?
asked
Mar 15, 2021
103k
views
4
votes
It costs $42 for 7 staplers. what is the unit rate for the stapler?
Mathematics
high-school
Mgarman
asked
by
Mgarman
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
The answer is 6
Explanation:
42 divided by 7=6
Startec
answered
Mar 18, 2021
by
Startec
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 12, 2016
141k
views
A box of chalk and 2 staplers cost $10. Three boxes of chalk and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler.
Themhz
asked
Aug 12, 2016
by
Themhz
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
141k
views
asked
Jul 11, 2017
170k
views
a box of chalk and 2 staples cost$10. three boxes of chalk and 2 staplers cost $18 . Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler
ABV
asked
Jul 11, 2017
by
ABV
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
170k
views
asked
May 25, 2015
143k
views
A box of chalk and 2 staplers cost $10. Three boxes of challenge and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler.
Toymakerii
asked
May 25, 2015
by
Toymakerii
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
143k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org