81.3k views
4 votes
On Monday. I bought 3 shirts and 7 pairs of pants for a total cost of $17.25. On

Tuesday, I bought 3 shirts and 9 pairs of pants for a total cost of $20.25. Can you
find the price of each item?

User Raklos
by
7.7k points

2 Answers

6 votes
1 shirt costs $191.20

1 pair of pants cost $1.65
User Joe White
by
7.8k points
4 votes

Answer:

Shirt: $2.25. and Pants: $1.50

Explanation:

Set up equations with shirts as s and pants as p.

  • 3s+7p=17.25
  • 3s+9p=20.25

Subtract them as there are two variables and two equations:

  • -2p=-3
  • Make positive, 2p=3
  • Divide, p=1.5

To find s:

  • 3s+7(1.5)=3s+10.5=17.25, so 3s=6.75 and s=2.25
  • 3s+9(1.5)=3s+13.5=20.25, so 3s=6.75 and s=2.25
User Vinay Yadav
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories