141k views
3 votes
A 5 kg ball is moving at a velocity of +2 m/s when it

speeds up to +5 m/s in 7 seconds.
Calculate the acceleration.

User Chrissy P
by
7.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Ksasdasd

Step-by-step explanation:

User Viz
by
7.6k points
5 votes

Heya!!

For calculate aceleration, lets applicate formula:


\boxed{a=(V-V_o)/(t) }

Δ Being Δ

V = Final Velocity = 5 m/s

Vo = Initial Velocity = 2 m/s

a = Aceleration = ? m/s²

t = Time = 7 s

⇒ Let's replace according the formula:


\boxed{a=(5\ m/s - 2 \ m/s)/(7\ s) }

⇒ Resolving


\boxed{ a=0,428\ m/s^(2)}

Result:

The aceleration of the object is 0,428 m/s²

Good Luck!!

User St Mnmn
by
7.4k points