172k views
5 votes
A stationer sold 1 dozen of pen at the rate of Rs.25 each and gained Rs.120 altogether.how much was the cost price of the pens​

1 Answer

1 vote

Answer:

Rs.15

Explanation:

The stationer sold 1 dozen of pens, meaning he sold 12 pens.

He gained Rs.120, meaning he gained Rs.(120/12) = Rs.10 for each pen.

Hence, the cost price was Rs.(25 - 10)

= Rs.15

Hope this helped!

User Gbvb
by
6.1k points