Answer:
Rs.15
Explanation:
The stationer sold 1 dozen of pens, meaning he sold 12 pens.
He gained Rs.120, meaning he gained Rs.(120/12) = Rs.10 for each pen.
Hence, the cost price was Rs.(25 - 10)
= Rs.15
Hope this helped!
6.5m questions
8.7m answers