166k views
0 votes
5Ib package of chicken costs 6.00. What is the cost per pound

User MKP
by
5.9k points

2 Answers

3 votes

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

▹ Answer

$1.20

▹ Step-by-Step Explanation

To find the cost per pound, we will divide the total cost by the amount of lbs:

$6.00/5 lbs = $1.20

Each pound costs $1.20

Hope this helps!

CloutAnswers ❁

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

4 votes

Answer:

6/5=1.2 or $1.20

Explanation:

User Parth Bhoiwala
by
5.6k points