━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
$1.20
▹ Step-by-Step Explanation
To find the cost per pound, we will divide the total cost by the amount of lbs:
$6.00/5 lbs = $1.20
Each pound costs $1.20
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
Answer:
6/5=1.2 or $1.20
Explanation:
6.5m questions
8.6m answers