menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
50 lbs of tomatoes cost $275. How many lbs of tomatoes can you get with $225.50 ?
asked
Nov 16, 2021
194k
views
1
vote
50 lbs of tomatoes cost $275. How many lbs of tomatoes can you get
with $225.50 ?
Mathematics
high-school
Kirill Kobelev
asked
by
Kirill Kobelev
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
275/50 = $5.5 per pound
225.50/5.5 = 41 pounds
Sean Kearon
answered
Nov 20, 2021
by
Sean Kearon
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 5, 2024
39.7k
views
Emily predicted her car payment to be $250 each month. Her actual car payment is $275 each month. Enrique predicted his car payment to be $200 each month. His actual car payment is $225 each month. How
Gergo Erdosi
asked
Nov 5, 2024
by
Gergo Erdosi
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
39.7k
views
asked
Feb 12, 2016
91.9k
views
An interior decorator purchased a painting for $95, a sofa for $225, a chair for $275, and an end table for $155. The tax was $60 and delivery was $75. If she paid for the furniture with $50 bills, how
Aphax
asked
Feb 12, 2016
by
Aphax
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
91.9k
views
asked
Apr 15, 2017
103k
views
Use the table of net profits and losses to find the net profit for the week. Chris's Sandwich Cart Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday –$225 $110 –$50 $225 $275 $100 $75 A. $1060 B.
Aldokkani
asked
Apr 15, 2017
by
Aldokkani
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
103k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org