79.4k views
3 votes
Write a unit rate for the situation.

$12.50 for 5 ounces

$__ per ounce

2 Answers

1 vote

Answer:

The correct answer is $2,50.

Explanation:

The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

We have been told that $ 12.50 is the price for 5 ounces, but what we want to know is how much 1 ounce costs.

To determine this, what we must do is divide the total price by the quantity of ounces, in order to determine the unit price:

12.50 / 5 = 2.50

In this way we can verify that the unit price of 5 ounces is $ 2.50

User MattJ
by
5.0k points
6 votes
$2.50 I think bc 12.5 divided by 5
User Chibole
by
5.5k points