Answer:
To find the price per spoon of brand A, divide the cost by the amount of spoons:
1.99 / 25 = 0.0796
Repeat this process for brand B:
3.89 / 42 = 0.0926
Brand A, at $0.08 a unit, is the better buy of brands A and B.
5.9m questions
7.7m answers