49.3k views
1 vote
PLEASE HELP! Ann needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 25 forks for $2.12. Brand B has a box of 72 forks for $5.09 .

Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent. And thank you if you answer this I really need the answer.

User Long Dao
by
6.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

To find the price per spoon of brand A, divide the cost by the amount of spoons:

1.99 / 25 = 0.0796

Repeat this process for brand B:

3.89 / 42 = 0.0926

Brand A, at $0.08 a unit, is the better buy of brands A and B.

User Romkey
by
5.1k points