Answer:
The range of the projectile is 60 m
Step-by-step explanation:
Horizontal Motion
When an object is thrown horizontally with a speed vo from a height h, it describes a curved path ruled exclusively by gravity until it eventually hits the ground.
The horizontal component of the velocity is always constant because no acceleration acts in that direction, thus:

The vertical component of the velocity changes in time because gravity makes the object fall at increasing speed given by:

The horizontal distance is calculated as a constant speed motion:

Knowing the crossbow is fired horizontally at vo=vx=15 m/s and it takes t=4 s to hit the ground, thus the range of the projectile is:
x = 15*4 = 60
The range of the projectile is 60 m