152k views
1 vote
On 16th August 2020, an asteroid (later called 2020 QG) has been recorded as the closest

asteroid (spotted so far) that flew by the Earth without colliding with it. At the nearest point
of approach, it was only 2 950 km above Earth’s surface and it had a velocity v = 12.3 km·s
−1
.
How much higher was its velocity compared to the escape velocity at that height above Earth’s
surface? Find the ratio v/vesc.

User Ris Adams
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

V/Ve = 1.1

Step-by-step explanation:

The formula to find the escape velocity of an object at a distance from Earth's Surface is given as follows:

Ve = √[2GM/R]

where,

Ve = escape velocity = ?

G = Universal Gravitational Constant = 6.67 x 10⁻¹¹ N.m²/kg²

M = Mass of Earth = 5.97 x 10²⁴ kg

R = Radius of Earth = 6.37 x 10⁶ m

Therefore,

Ve = √[2(6.67 x 10⁻¹¹ N.m²/kg²)(5.97 x 10²⁴ kg)/(6.37 x 10⁶ m)]

Ve = 11.2 x 10³ m/s = 11.2 km/s

Hence, the ratio will be:

V/Ve = (12.3 km/s)/(11.2 km/s)

V/Ve = 1.1

User Skwiggs
by
6.1k points