Answer:
V/Ve = 1.1
Step-by-step explanation:
The formula to find the escape velocity of an object at a distance from Earth's Surface is given as follows:
Ve = √[2GM/R]
where,
Ve = escape velocity = ?
G = Universal Gravitational Constant = 6.67 x 10⁻¹¹ N.m²/kg²
M = Mass of Earth = 5.97 x 10²⁴ kg
R = Radius of Earth = 6.37 x 10⁶ m
Therefore,
Ve = √[2(6.67 x 10⁻¹¹ N.m²/kg²)(5.97 x 10²⁴ kg)/(6.37 x 10⁶ m)]
Ve = 11.2 x 10³ m/s = 11.2 km/s
Hence, the ratio will be:
V/Ve = (12.3 km/s)/(11.2 km/s)
V/Ve = 1.1