menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $4.99 for 18 lb The unit rate is $ ? /lb.
asked
Jul 18, 2021
45.2k
views
0
votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$4.99 for 18 lb
The unit rate is $ ? /lb.
Mathematics
high-school
Biplav
asked
by
Biplav
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
4.99 divided by 18
0.277222222
Rounded to $0.28
Saurabh Hooda
answered
Jul 25, 2021
by
Saurabh Hooda
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org