45.2k views
0 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$4.99 for 18 lb

The unit rate is $ ? /lb.

User Biplav
by
4.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

4.99 divided by 18

0.277222222

Rounded to $0.28

User Saurabh Hooda
by
5.2k points