231k views
5 votes
Sally has to spend $5000 on expenses each year. If that amount of money is 20% of her salary, then how much money does Sally make working as an accountant per year?

User Kotarak
by
6.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Sally makes 25,000 dollars a year.

Explanation:

Since $5000 is 20% of her salary, and 20% is 1/5 of 100, we multiply 5,000 by 5. That gives us $25,000 dollars a year (pretty nice pay if you ask me)

User Mnemenaut
by
6.9k points
2 votes

Answer:

25000 dollars

Explanation:

20%x=5000

1/5 x=5000

x=5000*5

x=25000

User RebootDeluxe
by
7.2k points