24.9k views
2 votes
Gabby measures out 5 1/2 pounds of almonds at the grocery store bulk section. At the check out total cost came up to $20.90 What is the price per pound?

User Ricky Kim
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$3.80/pound

Explanation:

We can just divide the price by the amount to find the price per pound.

20.90 รท 5.5 = 3.80

Hope this helps!

User Sandesh Kota
by
4.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.