24.9k views
2 votes
Gabby measures out 5 1/2 pounds of almonds at the grocery store bulk section. At the check out total cost came up to $20.90 What is the price per pound?

User Ricky Kim
by
8.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$3.80/pound

Explanation:

We can just divide the price by the amount to find the price per pound.

20.90 ÷ 5.5 = 3.80

Hope this helps!

User Sandesh Kota
by
7.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories