123k views
9 votes
a meteorologist says that the probability of snow today is 45% what is the probability that will not snow​

1 Answer

8 votes

Answer:

55%

Explanation:

probability of something happening = p

probability of that thing not happening = 1 - P

45%= 45/100= 0.45

therefore, the probability of snow today = 0.45

therefore,

probability there will be no snow=1 - 0.45 = 0.55

probability there will be no snow= 0.55

convert 0.55 back to percentage= 0.55×100= 55%

probability there will be no snow= 55%

User Terence Johnson
by
7.2k points