60.3k views
0 votes
!!SHOW WORK!! The track team is selling plush toy tigers for a fundraiser. which toy has the lowest cost per tiger.

company A 12 tigers for 33.24
company b 16 tigers for 44.80
company c 15 tigers for 41.10

2 Answers

5 votes

Answer:

Company C has the lowest cost per tiger.

Explanation:

1. Divide the cost by the amount of toys.

-The cost for one tiger in Company A is 2.77 (33.24 ÷ 12 = 2.77)

-The cost for one tiger in Company B is 2.8 (44.80 ÷ 16 = 2.8)

-The cost for one tiger in Company C is 2.74 (41.10 ÷ 15 = 2.74)

2. Compare the quotients of all the companies.

Once you compare the costs, you will see that Company C has the lowest cost per tiger.

User David Beech
by
5.6k points
5 votes

Answer: c

Explanation:

33.24 / 12 = 2.77

44.80 / 16 = 2.80

41.10 / 15 = 2.74

(/ means divide)

User Matloob Ali
by
6.0k points