Answer:
Company C has the lowest cost per tiger.
Explanation:
1. Divide the cost by the amount of toys.
-The cost for one tiger in Company A is 2.77 (33.24 ÷ 12 = 2.77)
-The cost for one tiger in Company B is 2.8 (44.80 ÷ 16 = 2.8)
-The cost for one tiger in Company C is 2.74 (41.10 ÷ 15 = 2.74)
2. Compare the quotients of all the companies.
Once you compare the costs, you will see that Company C has the lowest cost per tiger.