34.6k views
1 vote
De’Shawn pays $8.16 for 12 pounds of sugar. What is the price per pound of sugar?

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.47 per pound

Explanation:

User Lchamp
by
7.7k points
4 votes

Answer:

$0.68 per pound

Explanation:

8.16/12

User Alessandro C
by
7.3k points