menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
De’Shawn pays $8.16 for 12 pounds of sugar. What is the price per pound of sugar?
asked
Apr 13, 2021
34.6k
views
1
vote
De’Shawn pays $8.16 for 12 pounds of sugar. What is the price per pound of sugar?
Mathematics
high-school
Oleksandr IY
asked
by
Oleksandr IY
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
$1.47 per pound
Explanation:
Lchamp
answered
Apr 13, 2021
by
Lchamp
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
$0.68 per pound
Explanation:
8.16/12
Alessandro C
answered
Apr 19, 2021
by
Alessandro C
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 25, 2024
117k
views
Deshawn is given the following conjecture. How can he determine whether the conjecture is true? The first and third digits of a three-digit number are the same. If the second digit is equal to the sum
Emil Aspman
asked
Mar 25, 2024
by
Emil Aspman
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
117k
views
asked
Apr 1, 2024
143k
views
Deshawn completed 4/9 of a puzzle in 5/3 hours. If Deshawn's rate stayed the same, how much of this test was finished in one hour
Hkan
asked
Apr 1, 2024
by
Hkan
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
143k
views
asked
Apr 23, 2024
149k
views
Deshawn is biking at 11 kilometers per hour. How long would it take him to get to the rec center if it was 7 1/3 kilometers away?
Johanneke
asked
Apr 23, 2024
by
Johanneke
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
149k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org