55.5k views
2 votes
The cost of 5 pens is $140.50. What is the cost of 1 pen?

User SSH This
by
8.2k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$28.1

Explanation:

Divide

140.50 divided by 5 = 28.1

(That's an expensive pen)

User Thomas Ferro
by
8.7k points
1 vote

Answer:

28.1

Explanation:

140.50/5

These are some expensive pens

User Malik Bilal
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories