55.5k views
2 votes
The cost of 5 pens is $140.50. What is the cost of 1 pen?

User SSH This
by
6.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$28.1

Explanation:

Divide

140.50 divided by 5 = 28.1

(That's an expensive pen)

User Thomas Ferro
by
6.6k points
1 vote

Answer:

28.1

Explanation:

140.50/5

These are some expensive pens

User Malik Bilal
by
6.1k points