235k views
3 votes
If a 18 25 fl oz bottles cost $144.00 how much does one bottle cost?​

User JimG
by
7.9k points

2 Answers

1 vote

Answer:

8$ if my math is correct.

Explanation:

Kind of a trick question. It is asking how much each bottle costs. You know that there are 18 bottles and have a total cost of $144. You do not need the 25oz for this equation. Lastly, I divided the total cost by 18 to get the total of 8$ for each bottle

User Rahul Rout
by
8.0k points
7 votes

Answer:

One 25 fl oz bottle costs $8

Explanation:

144÷18=8

User Cyague
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories