69.0k views
3 votes
Acme is selling a 6 pound turkey for $25.50.
Write the rate
What is the unit rate

User Andreaem
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$4.25 each pound

Explanation:

To find the unit rate you want to divide the price by the pound

25.50 / 6 = 4.25

Therefore it's $4.25 each pound which is the unit rate

User Hande
by
5.7k points