69.0k views
3 votes
Acme is selling a 6 pound turkey for $25.50.
Write the rate
What is the unit rate

User Andreaem
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$4.25 each pound

Explanation:

To find the unit rate you want to divide the price by the pound

25.50 / 6 = 4.25

Therefore it's $4.25 each pound which is the unit rate

User Hande
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories