menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
(50 POINTS FOR THE FIRST ANSWER) At the grocery store, Savvanah notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?
asked
Apr 23, 2021
127k
views
2
votes
(50 POINTS FOR THE FIRST ANSWER)
At the grocery store, Savvanah notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?
Mathematics
college
Matt Lacey
asked
by
Matt Lacey
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer: 16.13
Step-by-step explanation: 40 divided by $2.48
Danno
answered
Apr 29, 2021
by
Danno
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org