127k views
2 votes
(50 POINTS FOR THE FIRST ANSWER)

At the grocery store, Savvanah notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?

User Matt Lacey
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer: 16.13

Step-by-step explanation: 40 divided by $2.48

User Danno
by
5.0k points