233k views
0 votes
Elijah spent $5.25 for lunch every day for five School days. He spent $6.75 on Saturday. How much did he spend in all? please help

User Dahianna
by
8.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Elijah spent $33 in all.

Explanation:

Multiply 5.25 by 5 to get 26.25, then add 6.75 to that to get 33. Hope this helps :)

User Mehul Patel
by
8.4k points
3 votes
Elijah spent $33 in total.
User Srk
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories