menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A company orders 9 boxed lunches from a deli for $115.20. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
asked
Jun 15, 2021
188k
views
3
votes
A company orders 9 boxed lunches from a deli for $115.20. If each boxed lunch costs
the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
Mathematics
college
Jos Van Egmond
asked
by
Jos Van Egmond
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
7 =7.45x
Explanation:
Swagatika
answered
Jun 18, 2021
by
Swagatika
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Answer:
12.80
Explanation:
115.20 divided by 9
Asraful
answered
Jun 19, 2021
by
Asraful
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 5, 2024
106k
views
A company orders boxed lunches from a deli, which all cost the same price. The relationship between the number of boxed lunches ordered, x, and the total cost in dollars of the lunches, y, is represented
Piotr Kukielka
asked
Oct 5, 2024
by
Piotr Kukielka
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
106k
views
asked
Jan 12, 2024
213k
views
A company orders 10 boxed lunches from a deli for $83. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch? Answer
Marco Fatica
asked
Jan 12, 2024
by
Marco Fatica
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
213k
views
asked
May 10, 2024
65.1k
views
A company orders 6 boxed lunches from a deli for $76.20. If each boxed lunch costs the same amount, how much do 21 boxed lunches cost?
Amiri
asked
May 10, 2024
by
Amiri
8.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
65.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org